GİRESUN ÇİFT KAVRULMUŞ FINDIK 500GR
GİRESUN ÇİFT KAVRULMUŞ FINDIK 500GR

GİRESUN ÇİFT KAVRULMUŞ FINDIK 500 GR (126)

Fiyat : ₺234,00(KDV Dahil)

ADET

Artır Azalt

FINDIĞIN İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN FAYDALARI

Sanayileşen Dünya düzeninde, sağlıklı gıdaya ulaşmak ve tüketmek ayrı bir meziyet haline geldi. Tarih boyunca da kutsal yemiş olarak ta bilinen fındığın; hem enerji, hem de vitamin/mineral değerinin yüksek olmasından dolayı, tam bir sağlık deposudur.

Gerek Dünyada, gerekse ülkemizde yapılan araştırma ve bulgularda, bu mucize ürünün sağlığımıza ne gibi faydaları var. Hep birlikte inceleyelim. 

 

 

BAĞIŞIKLIĞI KUVVETLENDİRİR

Fındık, içeriğindeki yağı E vitamini açısından oldukça zengin bir kaynaktır. E vitamini, kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyerek anemi riskini azaltır. Doğru kan dolaşımı, ateş, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların oluşma riskini azaltarak bağışıklık sistemini güçlendirir.

DİYABET RİSKİNİ AZALTIR

American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan 2015 çalışmasında, diyabet hastalarında düzenli olarak fındık tüketimi olduğunda daha güçlü bir etki sağladığı, diyabetik olmayanlara göre daha düşük kan yağlarına sahip olduğu görülmüştür. Diyabet hastaları günlük diyetlerine fındık eklediklerinde glikoz intoleransında iyileştirme görüldüğü bilimsel olarak ta teyit edilmiştir.

BEYİN SAĞLIĞI İÇİN FAYDALIDIR

Fındıkta, protonosiyanidinler, kersetin ve kaemferol gibi fitopkimyasal maddeler bulunuyor. Bu proantosiyaninler 'flavonoidler' olarak adlandırılan bir gruba ait. Flavonoidler beyin sağlığını destekleyebiliyor. Ayrıca triptofan ve izolosin aminoasitlerinden zengin olduğundan zihinsel ve psikolojik olarak kişinin kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Bu sayede, ileriki yaşlarda demans ve Alzheimer rahatsızlıklarının önlenmesine katkı sağlar.

SİNİRLERİ SAĞLAMLAŞTIRIR

İçerdiği besin öğeleriyle tam bir sağlık deposu olan fındık, B6 vitamini açısından da zengin. B6 vitamini; elektrik sinyallerinin hızını ve verimliliğini artıran ve sinir sisteminin düzgün şekilde çalışmasını sağlayan, sinirin kılıfı olan miyelinin yaratılması için gerekli bir vitamin olarak biliniyor. Ayrıca sinir sistemimizin sağlıklı bir şekilde işlev gösterebilmesi için seratonin, melatonin ve epinefrin gibi hormonların salgılanması B6 vitamininin desteği ile oluyor.

TOK TUTAR

Fındıktaki protein, lif ve yüksek yağ kompozisyonu, tokluk hissini artırdığından, aşırı yeme isteğini önlerken yüksek kalori alımına karşı koruyor. Ancak gereğinden fazla fındık tüketimi de yapmamak gerekir. Çünkü fındığın enerjisi oldukça yüksektir. Bir avuç fındık yaklaşık 25 grama, o da 150 kaloriye denk geliyor.

ÇAĞIN HASTALIĞI KANSERE KARŞI KORUR

Kanserli hücrelerin gelişimine neden olan faktörleri ortadan kaldırdığı düşünülen fındık, aynı zamanda vücuttaki kötü niyetli hücreleri yok etmeye yardımcı olarak kanser olasılığını önlüyor. Fındıkta bulunan bir bileşik olan beta-sitosterol meme ve prostat kanseri riskini azaltıyor.

KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR

 

Fındık, kalp sağlığını koruyan sağlıklı yağlar içeriyor. Oleik asit için iyi bir kaynak ki oleik asit kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşürülmesine yardımcı olurken, vücutta iyi kolesterolün (HDL) seviyesini yükseltmeye fayda sağlıyor. Düzenli fındık tüketimi, kolestrolü %27 oranında düşürüyor. Bilimsel çalışmalar, düzenli olarak fındık tüketen kişilerin kalp krizinden dolayı ölüm riskini oldukça azalttığını gösteriyor. Aynı zamanda fındık demir, bakır, selenyum, magnezyum, potasyum, fosfor, çinko gibi minerallerin doğal kaynağı olduğu için kalp sağlığını koruyor.

 

 • Yöresinden
  Ürünler
 • Soğuk Zincir
  Gönderim
 • Ürün
  Çeşitliliği
 • Doğal Taze
  Organik
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR